Chablis 1er Cru “Les Vaillons” Burgundy 2020

L7,500.00

Albert Bichot nje prej Domaine me te mire te Burgonjes

Chablis Premier Cru, Me Vreshtat në bregun e majtë të lumit Serein, pikërisht në periferi të Chablis, “Les Vaillons” ofron një shembull klasik të asaj që rajoni ka për të ofruar. E vendosur në shpatet e luginës së Valvanit, trualli ndodhet në zemër të këtij vreshti të famshëm Premier Cru, në “Les Epinottes”.

 

Tasting Grand Cru Classes

Shënime shumë të sakta lulesh në hundë, të ndjekura nga shënime delikate të lisit dhe frutave të freskëta. Strukturë e mirë në qiellzë. Kjo verë është e butë, e ekuilibruar mirë dhe tashmë tregon plotësinë e bukur që mund të prisni nga një Premier Cru. Një kombinim i lules së blirit dhe bajames i japin vendin një fundi të gjatë, të rrumbullakosur.
Saktësia dhe mineraliteti i kësaj vere duhet të balancohet nga pjatat që shfaqin një larmi të gjerë aromash.
Në përgjithësi, ky Premier Cru shoqërohet mrekullisht me prodhime deti, peshk dhe mish të bardhë.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Chablis 1er Cru “Les Vaillons” Burgundy 2020”

Your email address will not be published. Required fields are marked *